Nova knjiga
FOTO: Hrvatski etnički institut
Zemlja skriva sve tajne. Sve što je na Zemlji došlo je iz zemlje. Kažu nam arheolozi da zemlja čuva tajne povijesti, da je sve negdje zabilježeno. U kamenu su geološka i povijesna sjećanja. Zemlja zna kako stvari funkcioniraju. Zemlja čuva sjećanje o kretanju kontinenata, oceana, stvaranju i topljenju leda, nastajanju i propasti vrsta, o poplavama i katastrofama, putovanju ljudi, ljepoti i prljavštini. Zemlja čuva uspomene na prošle stvari. Negdje je sve pohranjeno.
Knjiga Tragedija jednog naroda, autora fra Božidara Benkovića, desetljećima se čuvala u Hrvatskom etničkom institutu. Davno je to bilo! Jesen 1946., prije 75 godina, kada je fra Theodore Božidar Benković tiskao knjigu u Chicagu pod nazivom “The Tragedy of a Nation”. Djelo je odmah postalo svjedok. Naime, bijaše to prva knjiga koja je opisala stanje […]
I životinje čuvaju to sjećanje. Ptice znaju letjeti s istoka na zapad, sa sjevera na jug ove prekrasne Zemlje. Kažu nam medicinari da je u našoj krvi upisana cijela povijest zdravog ili bolesnog postojanja. Vele da naš DNA čuva sve tajne čovjekova postojanja, da je u nama zapravo pohranjeno sve.
Biti čovjek znači imati zbirku sjećanja koja vam govori tko ste i kako ste stigli tu gdje jeste. Ljudska bića čuvaju sjećanje na prošlost. Kolektivno znanje prošlosti čovječanstvu omogućuje napredak. Gradimo na znanju onih koji su putovali prije nas. Ovo sjećanje je moguće jer Bog zna. Sve što je stvorio dio je njegova sjećanja. Sve ima pamćenje. Sjećanje omogućuje pripadnost. Pamćenjem pripadamo.
Arhivi sjećanja
Kroz mnoga desetljeća Chicago čuva sjećanja hrvatskog puka i franjevaca koji zajedno putovaše prostorima dalekim i kroz gotovo svaki dio 20. stoljeća. Hrvatski etnički institut u Chicagu u svojim arhivima i publikacijama čuva sjećanje na ljude i događaje, na jedan narod raširen daleko i na njegove pastire koji su za njima pošli želeći pomoći dušama na putu vječnosti. Zahvaljujući brizi naše franjevačke braće kroz skoro 50 godina sačuvana je građa koja govori o sjećanju. Upravo zbog toga je bilo moguće posljednjih godina baviti se digitalizacijom građe koja svjedocima jednog vremena ponovno daruje glas i ime.
Dva sveska fra Davidovih dnevnika prepisala su upravo braća koja danas borave u Franjevačkom samostanu sv. Ante u Chicagu: svećenik fra Dragan Bolčić te bogoslovi fra Slaven Tomić i fra Slavko Anđelić. Isto tako, knjiga fra Božidara Benkovića: Tragedija jednog naroda, čuvala se desetljećima u Hrvatskom etničkom institutu.
Negdje u hodnicima župe St. Louisa pronađene su dvije knjige, naizgled male, ali bogate sadržajem i podacima. Bila su to dva dnevnika fra Davida Zrne. Vjerojatno su nekada i ostala kod fra Ive Sivrića, njegova prijatelja koji je kroz 20 godina živio u Hrvatskoj župi sv. Josipa u St. Louisu (1979. – 1999.). Na dnevnike me prvotno upozorio pok. fra Philip Pavich. Donijevši ih u Chicago, došlo je vrijeme vidjeti što piše u njima. Iako je fra Ivo Sivrić njih u nekoliko navrata spominjao i pisao o njima, sami dnevnici nikada nisu ugledali svjetlo dana. Dakle, 91 godinu nakon početka pisanja Dnevnika i 37 godina od smrti njegova autora, konačno Dnevnik ugleda svjetlo dana. Ovo djelo je vrijedno iz nekoliko razloga:
Sestra Anđelina (Cvita) Rotim i sestra Jozefina (Luca) Radić 50 godina su redovnice. Dana 12. kolovoza 1971. godine obukle su franjevački habit u zajednici Sestara franjevki Krista Kralja, Provincije Svete obitelji ili kako se često zovu sestre mostarske franjevačke provincije. Ova zajednica sestara već godinama djeluje u nekoliko zemalja, a ovogodišnje slavljenice tome su svjedoci. […]
Američki dnevnik podijeljen je na tri glavna dijela. U prvom je opširan životopis dr. fra Davida Zrne koji je napisao dr. fra Robert Jolić. Ovaj životopis zaista je detaljna raščlamba fra Davidova života podijeljena na pet glavnih poglavlja:
U dodatku ovog životopisa dodane su vrlo vrijede fotografije iz fra Davidova života te njegovi razni portreti. Ovaj hvalevrijedan životopis obuhvaća čak 95 stranica.
U drugom dijelu knjige nalaze se oba dnevnika fra Davida Zrne. Kada kažem oba mislim na dvije knjižice njegovih dnevnika: prvi koji je vodio od 1930. do 1941. i drugi od 1941. do 1969.
Uz ovaj dnevnik dodani su i neki izresci iz novina te fotografije država, gradova i župa u kojima je fra David boravio. U posljednjem dijelu knjige dobro su opisane hrvatske župe i hrvatski svećenici koji se spominju u Dnevniku.
Ovaj vrijedni Dnevnik priredio je dr. fra Robert Jolić i njime, vjerujem, svijetu ponudio upoznati vrijednog člana naše Franjevačke provincije čiji rad je samo nadahnuće naraštajima. Svih 360 stranica ove knjige vrijedno je pročitati i u njima spoznati hod jednog naroda i njegova pastira. Djelo je izdano u nakladničkom nizu izdanja RECIPE (Retauratio Et Contituatio-Illustrium Patrum Exempla). Ovo je 24. knjiga izdana u toj nakladi.
U Hrvatskom etničkom institutu čuva se ne samo ovaj originalni Američki dnevnik nego, među ostalima, i povijesno vrijedna pisma Ivana Meštrovića fra Davidu Zrni još iz 1948. godine.
Nastavno na tradiciju iseljeničkih kongresa čiji je cilj istraživanje iseljeničkih iskustva i odnosa s Hrvatskom te jačanje veza iseljeništva i domovine, Peti hrvatski iseljenički kongres posvećen je temi zajedništva. Nakon Zagreba, Šibenika, Osijeka i Marije Bistrice, ovaj jubilarni kongres bit će organiziran od 30. lipnja do srpnja 2022. u Mostaru, kako bi se ukazalo na […]
Knjiga će biti predstavljena danas u 19 sati u Tomislavgradu, gdje će se moći i kupiti. Također je dostupna i u Hrvatskom etničkom institutu u Chicagu.