Važnost nacionalnih interesa
FOTO: Hrvatska kulturna zaklada
Hrvatska kulturna zaklada i ove je godine održala sjednicu i dodjelu Književne nagrade „Dubravko Horvatić“ za poeziju i prozu te Nagrade „Ljubica Štefan“ za povijesno-istraživačko djelo.
Od 12. do 17. studenog na Interliberu će se predstaviti više od 300 izlagača, na čijim se štandovima nalaze – uz bogatu domaću knjižnu produkciju i međunarodne hitove – brojni odabrani naslovi vezani za stvaralaštvo Hrvata izvan Republike Hrvatske, objavila je Hrvatska matica iseljenika. Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Hrvatska čitaonica Subotica kao sunakladnici […]
Program je održan u Društvu hrvatskih književnika tradicionalno na dan osnivanja tjednika za kulturu „Hrvatsko slovo“ (28. travnja 1995.).
„Dan 28. travnja obilježavamo ove godine 30. put. Naime, od petka 28. travnja 1995. – kada smo ponosno ovdje u Društvu hrvatskih književnika, hrvatskoj književnoj i svekolikoj kulturnoj javnosti, objelodanili prvi broj nacionalnoga tjednika za kulturu Hrvatsko slovo, pod sloganom: Hrvatsko slovo – svakoga petka – uvijek za Hrvatsku!, Hrvatsko slovo od tada redovito izlazi 28 godina – do onoga crnoga petka hrvatske kulture – 11. veljače 2022. – kada je ugušeno”, rekao je Stjepan Šešelj, ravnatelj Hrvatske kulturne zaklade.
U ugodnom ozračju okupili su se poštovatelji i prijatelji, a Povjerenstvo za dodjelu Nagrada izabralo je laureatkinje: akademkinju Dubravku Oraić-Tolić, Ljerku Mikić i Julienne Eden Bušić.
Julienne Bušić dobitnica je Nagrade „Ljubica Štefan“ za povijesno-istraživački rad i za knjigu “Krik hrvatskih disidenata i disonanca Zapada – Croatian Dissidents and the Dissonance of the West” (Školska knjiga, 2024.).
„Julienne Bušić je priznata hrvatska spisateljica, esejistica i prevoditeljica s bogatim međunarodnim iskustvom. Studirala je u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi, gdje je magistrirala iz područja njemačkog jezika i lingvistike. Njezini tekstovi redovito se objavljuju u vodećim američkim i hrvatskim časopisima i novinama, među kojima se izdvaja Gobshite Quarterly, The Barcelona Review, In Other Words-Merida, Verbatim: A Language Quarterly, Inside, The Bridge, Kolo, Tema, Aleph, Most, Autsajderski Fragmenti, Jutarnji list, Večernji list i Vjesnik.
Na muci se poznaju junaci, i u nevolji pravi prijatelji, narodna poslovica. Zvonko Bušić vjerovao je kako dobre stvari trebaju biti dostupne svima. Ono za što je živio, radio i vjerovao, za što je podnio žrtvu, objavljeno je u knjizi “Zdravo oko”, koja je dostupna na Amazonu. pod nazivom “All Visible Things”. Poglavlje po poglavlje, kap krvi […]
Osim književnog rada, Julienne Bušić surađuje s američkom izdavačkom kućom Ooligan Press (Portland, Oregon) te s nekoliko multijezičnih književnih časopisa poput Gobshite Quarterly, The Barcelona Review i In Other Words-Merida, za koje je pisala, prevodila, lektorirala, revidirala i plasirala hrvatske knjige, pjesme i eseje za objavljivanje na engleskom jeziku.
Julienne Bušić ima bogato iskustvo u javnoj službi. Radila je kao savjetnica u hrvatskom veleposlanstvu u Washingtonu od 1992. do 1995. godine, a zatim kao viša savjetnica u Uredu Predsjednika Republike Hrvatske od 1995. do 2000. godine.
Julienne Bušić posvetila je svoj život proučavanju ključnih pitanja hrvatske povijesti, osobito u kontekstu Domovinskog rata i političkog angažmana intelektualaca u Hladnom ratu.
Kroz svoja djela i urednički rad, duboko je istraživala sudbinu Vukovara i žrtava rata, a njezin rad na zbornicima poput Uskrsla lica Vukovara i Krik hrvatskih disidenata i disonanca Zapada odražava njezinu predanost razumijevanju uloge Hrvata, hrvatskih intelektualaca i disidenata u borbi za slobodu.
Povodom desete obljetnice smrti hrvatskog emigranta Zvonka Bušića, u petak je pred starom crkvom u Gorici predstavljen zbornik “Domosnovlje u verigama”. Riječ je o djelu s osamdesetak epskih i lirskih pjesama koji potpisuje sedamdesetak autora iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i svijeta. Knjigu je priredio Mladen Vuković, nakladnici su ogranci Matice hrvatske iz Imotskoga i […]
Svojim književnim radom i javnim angažmanom neprestano je isticala važnost nacionalnih interesa Hrvatske, analizirajući položaj Hrvata i njihovih borbi na globalnoj političkoj sceni, a cijeli je svoj angažman posvetila očuvanju i njegovanju kolektivne memorije hrvatskog naroda”.
Obrazloženja Nagrade o Julienne Bušić napisao je prof. dr. sc. Zlatko Begonja.