U osvit slobode

Svjedočanstva fra Slavka Solde o hrvatskoj emigraciji i borbi za slobodu

27. svibnja 2025. u 0:01

Potrebno za čitanje: 4 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: Naslovnica

U Domovinskom ratu izvojevali smo pobjedu te konačno dobili slobodu hrvatskih zemalja, iako je treba i dalje stjecati te razvijati. Naravno da su za to zaslužni oni koji su stajali u prvim redovima, ali i svi oni koji su omogućili naraštaju iz devedesetih da napravi to što je napravio. Neki od takvih su i sami sudjelovali u svemu tomu.

U Grudama predstavljena knjiga o Kreši Mikuliću

U nakladi bratskih ogranaka Matice hrvatske Grude i Imotski sinoć je u Grudama pred više od 300 posjetitelja predstavljena knjiga “Krešo Mikulić: život jednog izumitelja”. Djelo o poznatom vinaru i izumitelju s američkom adresom na 408 stranica potpisuje dr. Milka Tica iz Podledinca kod Gruda koja živi i radi u Zagrebu. U programu predstavljanja sudjelovali […]

Knjiga pred nama bjelodano nam sve to dokazuje. Nije djelo vješta pisca koji nas pokušava uvjeriti u svoj pogled na određeni dio povijesti. Ovdje su se u sretnoj povezanosti našli sposobna novinarka i sposoban dušobrižnik iz hrvatskoga naroda. Ona se trudila doznati što se zapravo događalo u ta vremena, a on je jednostavnim riječima pričao o svemu trudeći se iznijeti srž. I dobar, odličan plod nije mogao izostati. Mojoj malenkosti je bila čast da sam mogao biti urednikom ovoga djela.

Fra Slavko Soldo, koji nam o svemu tomu priča, rodio se kao 9. dijete u obitelji. Podneblje je broćansko, župa Međugorje. U vrijeme njegova odrastanja sve je to predstavljalo kraj “Bogu iza leđa”. Tek kada je fra Slavko bio duboko u priči koju iznosi njegov rodni kraj izbija na svjetlo dana, jer ga je pohodilo Nebo, Kraljica Mira.

I ono o čemu fra Slavko priča uvijek je bilo obasjano Božjim svjetlom, pa i onda kada bi naši ljudski nedostaci stupili u prvi plan. Bila je to žeđ za slobodom koju je hrvatski čovjek nosio sa sobom kamo god je išao. A išao je nažalost po cijelom svijetu, jer su ga povijesne okolnosti bacale tamo i ovamo. Početkom Drugoga svjetskog rata nakon dugo vremena opet je uspostavio svoju državu koja je nažalost ugušena u nadolazećim događajima. Njezinim podržavateljima na kraju rata suđeno je po kratkom postupku: metkom u čelo. Oni koji su uspjeli pobjeći u bijeli svijet nosili su u sebi obvezu ponovno oživjeti svoj san o državi u kojoj mogu živjeti kao svoji na svome. Puka osveta im nije padala na pamet, iako su ih za to stalno optuživali da bi ih mogli progoniti.

Nova knjiga o hrvatskoj manjini u europskome susjedstvu

Nova knjiga autora Milana Bošnjaka pod znakovitim naslovom „Hrvatska nacionalna manjina – status i perspektiva“ u nakladi Hrvatske matice iseljenika inventivna je monografija sociokulturne tematike koju krasi potpuno suvremeni narativ o toj vitalnoj grani našeg etničkog korpusa. Zbirka odabranih eseja, članaka, studija i prigodnih zapisa o hrvatskoj manjini iz europskog nam susjedstva – proizišla iz […]

Naravno da je fra Slavko sva ta događanja pratio kao pravi domoljub i pravi vjernik. No, on je imao dušobrižničko poslanje koje je nastojao obnašati na najbolji mogući način. Pa tako i u New Yorku gdje pravilno razumijeva stvarnost te ulazi u priču o nošenju baklje o hrvatskoj slobodi. Mogao je to izbjeći, samo tada niti bi bio pravi dušobrižnik, niti domoljub, niti čovjek. Bio bi samo izgubljeni Hrvat u svjetskim bespućima, kao što su neki grješkom a neki osobnom odlukom postali. Uzmimo za potonje primjer Budimira Lončara. Dok fra Slavko bije bitku sa zlom u nastojanju da spasi nevine ljudi, Lončar ih nastoji što više oblatiti i uništiti im živote. Djeluju u istome gradu, New Yorku, iako se ne susreću, jamačno znajući jedan za drugoga.

Nećemo prepričavati sadržaj knjige, to će čitatelji sami upoznati, nego sažmimo kratko o čemu se radi. U dosluhu s jugoslavenskim vlastima vlasti SAD-a progone Hrvate. Žele u njima zatrti svaku pomisao na rušenje Jugoslavije i stvaranje bilo kakve hrvatske države. Vrijeme je to kada umire Josipo Broz Tito i kada njihove tajne službe predviđaju da se neminovno bliži kraj Titovom carstvu. Prije toga Zvonko Bušić i njegova skupina oteli su zrakoplov da bi iz njega izbacili letke o hrvatskoj borbi za slobodu i tako upoznali s tim zapadno pučanstvo koje o svemu malo zna zbog iskrivljene medijske slike.

I Miro Barešić na svoj način bije bitku za hrvatsku slobodu. Sve se na kraju prelama preko leđa Hrvata koji su puni domoljublja vodili svoje živote ne ističući se posebno ni u čemu. Preko noći bivaju zatvoreni, otpušteni s posla, obitelji ostaju bez sredstava za život. Zar je onda čudno da im je fra Slavko otvorio vrata doma u kojemu prebiva, župe koja je njegova koliko je i njihova? Brine se da imaju pristojnog odvjetnika, da negdje mogu mirno stanovati, da nisu kod neke hrvatske obitelji jer bi to i nju uvalilo u poteškoće. Za samoga fra Slavka to je značilo da više ne može otići u domovinu, da na svojim plećima mora nositi teret prijetnje po život, da treba očekivati i svoje osobno uhićenje… On je sve stameno podnio i zaslužio poštovanje ne samo progonjenih u to vrijeme, nego i čitavog hrvatskog naroda.

Čitanjem ove knjige još više ćemo se uvjeriti u njegovu veličinu. Iako mora pričati o svome viđenju svih tih događaja, on u prvi plan ne ističe sebe i svoje zasluge. Umjesto toga nenametljivo nam priča priču neugasivosti baklje hrvatske slobode. Hrvati su je nosili i prije i za vrijeme Domovinskoga rata, kao što je nose i danas. Sve zapravo djeluje kao sažetak svih tih napora. Pojedinci s vjerom u naše bolje sutra stupali su na čelu trudeći se da se san što prije ostvari.

Dojmljiv je i Predgovor provincijala fra Joze Grbeša, kao i Uvodno slovo Valerije Ćorić. Sve je ostalo na razini jednostavnosti i iskrene poniznosti pred svim tim događajima. U taj mozaik izvrsno su se uklopile i odlične recenzije novinara Hine Mate Kovačevića te pukovnika u mirovini Ivana Zlopaše. Obadvojica su nas s različitih kutova uveli u povijesni okvir iznijetih događanja. Tako je knjiga dobila zreo memoarski oblik.

Julienne Bušić dobila nagradu za knjigu ‘Krik hrvatskih disidenata i disonanca Zapada’

Hrvatska kulturna zaklada i ove je godine održala sjednicu i dodjelu Književne nagrade „Dubravko Horvatić“ za poeziju i prozu te Nagrade „Ljubica Štefan“ za povijesno-istraživačko djelo. Program je održan u Društvu hrvatskih književnika tradicionalno na dan osnivanja tjednika za kulturu „Hrvatsko slovo“ (28. travnja 1995.). „Dan 28. travnja obilježavamo ove godine 30. put. Naime, od […]

Riječi fra Slavka Solde ne uvjeravaju nas ni u što. One samo svjedoče i potiču u nama pitanja. Pokušajmo im se prepustiti te zaroniti u spoznavanje cjelokupne istine o našoj prošlosti koja tako jako utječe i na našu sadašnjost. Vidjet ćemo da su odgovori iznenađujući te da su nam teško neki lagali i još lažu nastojeći nas držati u ropstvu ili neslobodi.

Miljenko Stojić