Dražen Premate

Priča o Puljaninu koji je 80-ih sudjelovao u izradi Space Shuttlea

29. svibnja 2021. u 7:18

Potrebno za čitanje: 3 min

Dijaspora.hr

Životne priče

FOTO: Pixabay/Matica

Dražen Premate diplomirao je 1978. godine na Tehnološkom fakultetu u Orlandu na Floridi i postao inženjer fizike, a dvije godine kasnije u Melbourneu, također na Floridi, stekao diplomu magistra svemirskih znanosti. Bio je član Akademije znanosti Floride, Društva fizičara Amerike, Geofizičkog društva Amerike i Društva za napredak znanosti. Imenovan je i prvim predsjednikom nove Međunarodne studentske organizacije istraživanja svemira (International Student Society for Space Research).

Tko je Hrvatica koju je Ronald Reagan imenovao u Mirovni zbor Vlade SAD-a?

Peace Corps ili Mirovni zbor program je dragovoljnog rada koji provodi Vlada Sjedinjenih Američkih Država. Ciljevi misije su pružanje novčane, tehničke i druge pomoći, dragovoljni rad izvan SAD-a i upoznavanje neamerikanaca s američkom kulturom i tradicijom, kao i upoznavanje Amerikanaca s drugim narodima i kulturama. Organizacija je osnovana 1. ožujka 1961. uredbom predsjednika Johna F. […]

Kada je početkom travnja 1981. lansiran “Space Shuttle” iz svemirskog centra Cape Canaveral u Floridi, najveći svemirski pothvat toga doba, bitno je podsjetiti da je u njegovoj izradi sudjelovao i mladi istraživač iz Pule – Dražen Premate.

S tim prvim “raketoplanom” ili “svemirskim taksijem” započelo je novo razdoblje u istraživanju svemira, prvenstveno u odnosu na upravljanje svemirskim vozilom. Tim istraživačkim programom dobili su priliku i mlađi znanstveni radnici koji dosad za takve pothvate nisu imali novaca. U jednom od “svemirskih taksija” poletio je i uređaj Premate, pomoću kojega se precizno mjerila prisutnost ugljičnog dioksida u zemljinoj atmosferi.

Kao predsjednik Međunarodne studentske organizacije za istraživanje svemira, Premate je nastojao zainteresirati prvenstveno mlade ljude za praktičnu stranu svemirskih letova, poznatiju po skraćenom nazivu GAS program “Get Away Special”, pojednostavljeno – povoljni specijalni program.

Evo što je o svom školovanju u SAD-u početkom 1980-ih govorio ovaj mladi znanstvenik iz Pule: “Završio sam Osnovnu školu ‘Moša Pijade’ u Puli, u kojoj sam i zbog odličnog nastavnika Bačića, koji mi je predavao matematiku i fiziku, osjetio veliku privlačnost prema teoretskoj i praktičnoj fizici, a kroz to i odškrinuta vrata svemira. Školsku godinu 1973./74. proveo sam u obitelji Moirine, u gradu Erie, u SAD-u. Tu sam završio srednju školu, a istodobno sam na jednom koledžu pohađao tečajeve iz matematike i fizike. Zainteresiran svemirskim programima nastavio sam školovanje na Tehnološkom sveučilištu u Floridi, nedaleko od Cape Kennedyja. Četiri godine studirao sam teorijsku i praktičnu fiziku. Za to vrijeme sam se uzdržavao od pomoći roditelja, i od zarade na nekim svemirskim projektima”.

Velika životna priča Miljenka Grgića: Nikada nikoga nisam otpustio

Miljenko Grgić prvu veliku pobjedu bilježi 24. svibnja 1976. u Parizu na povijesnom slijepom kušanju najboljih francuskih i kalifornijskih vina. Devetero najviše kvalificiranih vinskih stručnjaka i sudaca okupio je Steven Spurrier, ugledni britanski trgovac vinom koji živi i radi u Francuskoj, u slijepom kušanju šest najboljih kalifornijskih chardonnaya i četiri najpoznatija francuska bijela Burgundija. Slijepa […]

Uključivši se u nekoliko zanimljivih projekata u Americi, Dražen Premata dospio je i u Akademiju znanosti Floride (Florida Academy od Sciences)…

“Let s GAS programom, namijenjen je raznim akademskim i znanstvenim institucijama, te zainteresiranim skupinama i pojedincima diljem svijeta koji svoje eksperimente šalju u svemir po vrlo niskoj cijeni. Dok će, na primjer, lansiranje ‘svemirskog taksija’ ili raketoplana stajati oko 20 milijuna dolara po letu, GAS pošiljka stajat će od tri do deset tisuća dolara. Unutar GAS programa, dva su tipa eksperimenta. Jedni su znanstveni i odnose se na proučavanje Sunca, planeta, zvijezda, a drugi su s područja primjenjivih znanosti i tehnologije, kao što su medicina, primijenjena biologija i tehnologija. Ti eksperimenti posebno su značajni za našu zemlju, jer mi imamo niz ustanova i radnih organizacija s područja medicine i metalne industrije koje se bave istraživanjima vezanim za nove proizvode. Za to će se zainteresirati i strani partneri, pa će se to odraziti i na povećanje našeg izvoza, te poboljšanje platne bilance. Kao osnivač Međunarodne omladinske organizacije za istraživanje svemira i njen predsjednik, želim tako upoznati mlade širom svijeta, a posebno naše s novom tehnologijom koja će prevesti u svemir vrhunska djela mladih stvaralaca na dobrobit cijelog čovječanstva”, rekao je Premate 1981.

Za lansiranje vlastitih eksperimenata “svemirskim taksijem” javili su mu se stručnjaci iz Njemačke, Italije, Japana i Egipta. Jedna od tih skupina pokušala je u orbiti stvoriti serum pogodan za liječenje dijabetesa…

Životna priča Dušana Žanka, domoljuba koji je spektakularno pobjegao iz tamnice u Rimu i kojeg je odlikovao predsjednik Venezuele

U Caracasu, glavnom gradu Venezuele, preminuo je 23. siječnja 1980. istaknuti hrvatski javni radnik, žarki rodoljub i vlastelin duha profesor Dušan Žanko. Podvrgnuo se teškoj operaciji i od tada se nije više potpuno niti oporavio. Posljednja tri tjedna života proveo je u klinici Sanatrix u Caracasu, gdje je nekoliko minuta iza ponoći u srijedu ispustio […]

“Cilj mog eksperimenta, a to je i predmet mog doktorskog rada, jest utvrđivanje zona u kojima se koncentrira ugljični dioksid, čija je rasprostranjenost u atmosferi bitna za daljnji razvoj tehnologije i budućnost čovječanstva uopće. Ta istraživanja ukazat će i na nužnost izmjene tehnologije koja se sada temelji, prvenstveno na iskorištavanju goriva koja najviše zagađuju atmosferu. Inače, trebalo bi i do 200 godina da se atmosfera regenerira prirodnim putem, čak da se i odreknemo moderne tehnologije. Moramo se, dakle, orijentirati na unapređenje kvalitete izgaranja, jer će u protivnom doći do osjetljivih klimatskih promjena”, zaključio je Premate.


Hrvatska matica iseljenika, 1981.