Dva i pol stoljeća od dolaska

Na izložbi prikazano što su Hrvatice nosile prije 70-ak godina u Srijemu

3. siječnja 2022. u 5:13

Potrebno za čitanje: 2 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: hrvatskarijec.rs

U Zavičajnom muzeju Ruma 28. prosinca 2021. otvorena je etnološka izložba “Dva i pol stoljeća od dolaska Hrvata u istočni Srijem”, autora Jelene Arsenović i Milivoja Kovačevića, javlja Hrvatska riječ.

Hrvati u Srbiji tiskali kalendar za 2022. i poslali poruku: Znam tko sam

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, NIU „Hrvatska riječ“ i Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji, tiskali su kalendar „2022. godina je popisa!“ s porukom: “Znam tko sam: HRVAT(ICA), HRVATSKI JEZIK, RIMOKATOLIK”. Kalendar izlazi na 12 listova na kojima su ispisane identitetske poruke hrvatskih velikana u Srbiji, kao i povijesne teme. Tako se na listovima nalazi […]

Temeljem prikupljenih predmeta obuhvaćeno je razdoblje 20. stoljeća, a istraživanje je trajalo godinu dana.

Srijem je do osmanskog osvajanja bio pretežito naseljen Hrvatima, Mađarima i Srbima. Prije osmanske invazije dio srijemskih Hrvata povukao se na zapad i sjever u sigurnija područja (široko područje zapadne Mađarske, Donje Austrije, Slovačke i Moravske). Jedni su se islamizirali tijekom osmanske vladavine, postupno formirajući novu etničku pripadnost koju su oblikovale vjerske identitetske zajednice, a drugi su preživjeli u manjim skupinama u krajevima oko današnjih naselja: Srijemska Mitrovica, Morović, Ruma, Erdevik, Golubinci, Petrovaradin, Slankamen, Srijemski Karlovci i Srijemska Kamenica.

“Projektom smo željeli prikazati etničke osobenosti Hrvata koji žive na ovim prostorima. Izloženi predmeti prikupljeni su s rumskog Brega, iz Golubinaca, Novih Banovaca i Stare Pazove. Danas je nemoguće naći na terenu dijelove nekog tradicionalnog odijela, ali zato smo pronašli nacionalni kostim etničke zajednice Hrvata. Najstariji primjerci datiraju između dva svjetska rata. Našoj ustanovi je značajna suradnja s hrvatskom zajednicom, jer kroz tu suradnju sama ustanova proširuje vlastite sfere utjecaja”, istaknula je Jelena Arsenović, kustosica-etnologinja Zavičajnog muzeja Ruma.

hrvatskarijec.rs

Na izložbi su prikazani i tradicionalni dijelovi djevojačke spreme Hrvatica, jedna od značajnijih etničkih odrednica.

‘Hrvatski jezik u Srbiji ne postoji. Sve što dolazi iz Hrvatske je upitno ili manje vrijedno’

Političko vodstvo Hrvata u Srbiji osudilo je danas nijekanje hrvatskog jezika u udžbenicima gramatike za učenike osmih razreda. “Hrvatski jezik u Srbiji ne postoji! To je vrh ledenoga brijega društvenoga konteksta koji uvelike opterećuje položaj Hrvata u Srbiji”, rekao je Tomislav Žigmanov, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. Tjednik “Hrvatska riječ” javlja kako se u […]

“U literaturi o Hrvatima u Općini Stara Pazova ima malo podataka. To me potaknulo da dođem do tih informacija, radeći na terenu i razgovarajući sa starijim ljudima, što nije bilo nimalo lako. Bilo mi je zadovoljstvo upoznati se s kulturom jednog naroda. Najviše me oduševila nošnja. Također, zanimljivo mi je bilo i oglavlje koje su Hrvatice nosile pedesetih godina 20. stoljeća u Golubincima. To su male kape, punđe. Zanimljive su po tome što su se ručno oslikavale i što ih je radio lokalni soboslikar koji je bio Srbin. Hrvatice su svoje narodno odijelo prestale nositi u drugoj polovici 19. stoljeća, ali su zadržale svoj lokalni i nacionalni identitet kroz očuvanje različitih predmeta”, dodao je Milivoj Kovačević iz Turističke organizacije Općine Stara Pazova.

Članovi HKPD-a Tomislav iz Golubinaca dali su doprinos ovoj izložbi u vidu darivanja predmeta i unikata koje su čuvali od davnina.

“Crkvene knjige najviše ukazuju na to da su Hrvati na ovim prostorima zastupljeni mnogo duže od dva i pol stoljeća. No, radi se o tome da se tih 250 godina odnosi na prvi službeni popis stanovništva koji je obavljen u Općini Stara Pazova. To ne umanjuje značaj cijele izložbe i projekta”, napomenula je Anita Naglić.

Ovom izložbom realiziran je zajednički projekt Turističke organizacije Stara Pazova i Zavičajnog muzeja Ruma. Najširi okvir za postavljanje izložbe određen je temeljem etničkih, prostornih i vremenskih obilježja kolekcije Zavičajne zbirke u kući narodnog heroja Janka Čmelika u Staroj Pazovi i fundusa Etnološke zbirke Zavičajnog muzeja Ruma.

HNV u Srbiji pozdravlja poruke ministra Grlića Radmana: Važno nam je i pitanje procesuiranja zločina

Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji sa zadovoljstvom je primilo poruke ministra vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordana Grlića Radmana izrečene povodom otvaranja novih pregovaračkih poglavlja Republike Srbije s Europskom unijom na ministarskom zasjedanju Europske unije u Bruxellesu održanom 13. prosinca. Ministar Grlić Radman istaknuo je kako će uspješnost napretka Srbije u procesu pretpristupnih […]

Za izložbu je prikupljeno više od tisuću predmeta. Nakon Rume, oni će biti predstavljeni u Staroj Pazovi i u Golubincima. Generalni pokrovitelj izložbe je Ministarstvo kulture i informiranja Republike Srbije, piše Hrvatska riječ.